This is a free Purot.net wiki
  • View:

15. suunnittelumiitti ke 8.6.

Muistiinpanot Tieken muistiolta

 

SomeTime2011 miitti ke 8.6.2011 Espoon Aalto Design Factorylla
 
Facebook-tapahtuma:
 
Bambuser:
 
Facebook-sivu etäosallistujille:
 
Paikalla Design Factorylla:
Irmeli Aro (@ConnectIrmeli)
Peter Gréen (@pvgreen)
Heikki Hallantie (@HeikkiHallantie)
Oskari Niitamo (@oniitamo)
Kurt Linderoos (@personaleu)
Maria Laitinen (@Ordinare)
 
Etänä:
Pauliina Mäkelä (@PauliinaMakela)
Toni Nummela
Sami Voutilainen
Helena Pulkkinen (@HPulkkinen)
Minna Takala (@MinLii)
 
Käsitellyt asiat:
Twitteristä poimittua
Daniel Koskinen @danielck kertoi, että hän on 6.6. käynyt Sometime2011-wikissä ehdottamassa: "Haluaisin pitää pienen WordPress-aiheisen miitin, avoin kaikille WordPress-osaajille ja power usereille. Voin esitellä WordPress Suomi -yhteisön toimintaa ja käydä läpi miten siihen voi osallistua. Keskeistä olisi luonnollisesti myös verkostoituminen sekä osaajien että osaajia tarvitsevien kesken."
Pauliina Mäkelä sanoi että otimme ohjelmanumeroiksi ne, joille löytyi ohjelmavastaava.
Pauliina Mäkelä: Mahtuuko tuo vielä jonnekin?
meeting roomissa tilaa, otan täällä kohta puheeksi 
kiitos
onnistuu. ilmoittautuu ja valitsee ajan tunnin miitille. respassa on fläppi lisäyksiä varten
ok, ilmoitin Danielille Twitterissä

Muistio jatkuu

 

Heikki Hallantie antaa tilannekatsauksen:
Vahvistuskirjeet on lähetetty ja osanottajalista päivitetty
Kaikkien nimiä ei näy osanottajalistalla, koska nimiä ei annettu julkaista
Nimilaput ovat valmiina, Twitter-tunnuksella menee suoraan Twitter-profiiliin
 
Tuija, kymmenen sanaa somesta on valmis, kertoo Irmeli
Irmeli ja Tuija juttelevat yhdessä vielä ohjelmanumeron valmisteluista puhelimitse tänään
Keskusteltiin tapahtuman toteutuksen haasteesta, eli voiko tapahtumaa seurata etänä / osallistua viereisessä studiossa. Teknisesti mahdollista streamata myös screenillä tapahtuva toiminta videokuvan lisäksi, varmistuu käytännössä torstaina illalla. (@vousa)
 
Irmeli puhui joukkoistetusta oppimisprosessista, muutos11, tulisi 5 kysymystä
Toni Nummela: Irmeli: Peukku noille lyhytosoitteille!
 
Vaatimattomuus kauhistaa, Kurt LOL
 
Peter kertoo tekniikasta
 
Mahtuuko se ruokalippujen myyntitiski jonnekin lähelle ilmoittautumistiskiä vai pitäisikö se olla suosiolla pihalla? mahtuu aulaan, saa lippuja myös manodeliltä koko ajan
 
Eri tilojen managerit
Backstage
@ajatusvesa Vesa Ilola
 "co-managereina" 
@jpruohisto Janne Ruohisto
@rautasilta Eero Leppänen
Yard, piha
@oniitamo Oskari Niitamo
Meeting Room
@personaleu Kurt Linderoos
International Studio
@KristiinaMeme Kristiina Pääkkönen (+ Linda Nyirenda)
Stage
Irmeli Aro @ConnectIrmeli
Engine Room
Mia @Skandika
Entrance/Respa
Maria Laitinen @Ordinare
Pauliina Mäkelä @PauliinaMakela
 

Muistio jatkuu

 

Voisiko respamappia täydentää siellä Design Factorylla sekouksen aikana https://docs.google.com/document/d/1hc5c1SEoanxFwNAqvXUoSRLM2gXCH0lzlUOfiV1tpBQ/edit?hl=en_GB
Susanna printtaa, Maria & Susanna täydentää
 
KARTTA:
Design Factoryn Kartta löytyy täältä, mutta en tiedä onko ajantasalla:
Tästä kartasta puuttuu Backstage (Venture Garage) ja Yard eli piha.
 
Kysymys Helenalle Marialta: voitko myydä ruokalippuja myös la klo 9-10? Kyllä voin myydä, eli lauantaina on lippuja sitten tarjolla omalla myyntiskillä klo 8-10 tiskiltä. Korjasin kellonajan suunnitteluwikiin.
Ruokalippumyyntitiskin aukioloajat:
  • pe klo 9-10 ja klo 12-12.30 
  • la klo 9-10 ja klo 11-12.0
Tämä sovittiin.
 
Suunniteltiin respaan kimppakyytipistettä.
 
- Pauliina muisti juuri, että jäi sitten se yhteinen t-paitatilaus tekemättä tämän kaiken kiireen  keskellä http://sometime2011.purot.net/paitatilaus Listalla oli 13 henkilöä
Helena: Se jäi, kun lähdin ulkomaille, harmi :( Pitää vaan pukeutua muuten SomeTime2011 -henkeen ;-)
 
uudet hastagit: #somejatkot ja #somemob flashmobille, mob alkaa la 20.30, 5-7 min
n. 20.37 kimppahali, mahdollisesti tekeillä rinnakkaismob Turku, Jyväskylä
 
 
Kyltit - kuka tekee ja kiinnittää - tarvitaan 3 kpl - eri risteyksiin /  Respa - porukka ? apua tarvitaan respa -porukalle, hoituukin sitten Heikin ja Marian toimesta
kyltit, turvaohjeistus: respa koordinoi, maria laittaa ensiaputaitoisista kysymyksen twitteriin

Muistio jatkuu

 

YHTEENVETO
-staffilla keltainen nauhatämän saa respasta ilmoittautuessa
-jos ei ole nimilappua, kysytään kuka on (voi olla opiskelijoita) - ohjataan respaan, jos on tulossa sometimeen
-katsotaan ulostiet pe -aamuna
-ensiaputaitoisista lista
- klo 8.30 staff palaveri perjantaina ja lauantaina 
 
 
Tehdään tänään vielä lyhyt videomuotoinen ohjeistus streamauksesta. Task Forcen mietintään jäi mitä ohjeissa pitäisi ottaa huomioon. 
 
Ohjeita videostriimaajille:
 
Alkuvalmistelut:
- Tarkista että käytössäsi on kiinteähintainen dataliittymä
- Tee tunnus itsellesi johonkin striimauspalveluun, kuten:
- Kytke tunnus Facebook-tiliisi ja Twitter-tiliisi, jotta muut saavat tiedon kun alat kuvaamaan videota
- Voit kuvata suurimmalla osalla nykyaikaisista kännyköistä ja niille löytyy useimmiten oma ohjelmansa iPhone App Storesta, Nokian Ovi Storesta ja Android Marketista.
- Voit kuvata myös tietokoneeseesi kytketyllä videokameralla ja usein myös koneen web-kameralla suoraan palveluiden www-sivuilta.
 
Kuvaustilanne:
- noudata hyvää tapaa kun kuvaat, kaikki eivät välttämättä halua olla suorassa lähetyksessä. Kerro ensin mistä on kyse ja kysy lupa esim. haastatteluun. 
- kirjoita videon nimeksi SomeTime2011 ja sitten omavalintainen nimi jatkeeksi
esim. "SomeTime2011 - Toni Nummela kertoo tapahtumavideoinnista"
- muista sanoa videolle, että mistä tilasta kuvaat
- muista varoa laittamasta sormea mikrofonin päälle
koita pitää kamera mahdollisimman vakaana
vältä zoomin käyttöä. 
- mene tarpeeksi lähelle kuvattavaa kohdetta, jotta ääni kuuluu
 
Kuvauksen päätyttyä:
-täydennä jälkikäteen tietokoneella videon tiedot: kuvassa olevien henkilöiden nimet, videossa käsitellyt aiheet, SomeTimen viralliset hashtagit 
 
- Käytä virallisia tilojen hashtageja:
  • #sometime2011 (yleinen)
  • #somestage
  • #somestudio
  • #someback
  • #somemeeting
  • #someengine
  • #someyard
 
Lisätietoa:
- Kysy lisää SomeTimessa Task Forcelta
- Aiheesta on SomeTimessa myös oma pajansa perjantaina paikassa xxx klo 16:30 - xx.xx (tähän twitter-hashtag, bambuser-hastag + ehkä bambusertunnus)
- Lisätietoa myös internetistä:
    Opas mobiilivideostriimaukseen: 
    http://bit.ly/kfgAs7  (Softaa ja rautaa - Ilkka Pirttimaa)
 

Muistio jatkuu

 

Ohjeita videoijille ja valokuvaajille 
 
Voit tietenkin myös kuvata normaalia videokuvaa tai ottaa valokuvia. Näihin tapauksiin pätevät samat ohjeet mitä videostriimaajallekkin. Pyrimme poimimaan tapahtuman aikana taltiointeja Youtube & Flickr -palveluista, joten muista myös hashtagit!
 
 
Pauliina haluaa sanoa, että vahvistuskirje meni niin, että kaikki näkivät toistensa sähköpostit, tämä pitää muistaa ensi kerralla, ettei ne mene kaikille näkyviin, pahus, että se oli Ilmarin ominaisuus
 
Sekousistunto päättyy tähän. Pidetään täällä pieni tauko ja jatkostreami alkaa kierroksesta kohta.
 
 Jep, noin 11:15 kuvaamme lyhyen Bambuser striimin, joka sitten voitaisiin laittaa YouTubeen/Sometime saitille. Ideoita/pointteja tänne niin kuvaamme sen lyhyen videon in 45 mins... 
 TaskForce - koittakaa kirjoittaa niin että saisin mahd. helposti teksteistä lyhyen striimausohjeen myös sometime.fi saitille (jonne se videoklippi myös laitetaan)
 
 Kysymyksiä (niitä 2:ta striimauskyssäriä) saa myös
 ehdottaa...
 
 Tässä ehdotukset vrsio 1:
1. Minkälaisena näet Digitaalisen Tulevaisuuden?
2. Miten näet itsesi tulevaisuuden Digitaalisena vaikuttajana?
 >> Digittäjänä, LOL

Muistion chat

 

June 8, 2011

9:14Pauliina: Onpas ruma väri tuo ruskea mulla
9:15Vousa: Pidetäänkö chatit täällä? saisi tuon connectin ikkunan pois eikä tarvitsisi sitä aina vaania erikseen ;)
9:15Pauliina: joo
9:22Pauliina: Irmeli, nappaa tuolta ylhäältä oma värisi, kiitos
9:23Pauliina: Moi Minna!
9:23MinLii: moi moi
9:24MinLii: sain kivan vihreän :-)
9:24Pauliina: joo, oon ihan vihreänä kateudesta :D LOL
9:25Helena: Pauliina ja Maria, mahtuuko se ruokalippujen myyntitiski jonnekin lähelle ilmoittautumistiskiä vai pitäisikö se olla suosiolla pihalla?
9:26Helena: Mä ajattelin tuoda oman muovisen pyöreän puutarhapöydän ja pari tuolia, niin voi pistää "tiskin" pystyyn melkein mihin vaan mahtuu
9:26Pauliina: Loistavaa!
9:27Helena: Mulla on tosi huono muistikuva siitä sisääntuloaulasta, se on kait aika pieni ja tulis ehkä ruuhka, jos ihimiset jonottaisi siinä lounaslippujakin?
9:27Pauliina: Totta, siinä ei oikein mahdu, katsotaan mitä tuolta sekouksesta sanotaan
9:28Helena: Upea tuo Irmelin idea!
9:28MinLii: Kuullostaa tosiaan hyvältä - voiko saman kysyä myös Afrikka ryhmässä...
9:30MinLii: ja kansainvälisiltä osallistujilta, Irmelin teema on niin kovin tärkeä myös muissa maissa yhteiskunnallisten muutosten kannalta ja ulkomaisten Suomessa myös :-)
9:34Helena: selvä juttu
9:34Helena: Manodelista saa koko ajan joo lippuja
9:36Toni Nummela: MinLii: Onko sun Afrikka-ryhmän tekniset asiat kunnossa vai tarviitko apua?
9:38MinLii: Toni: hyvä kysymys, oletko jutellut aiheesta Heikin kanssa / stage managerin kanssa?
9:39MinLii: Toni: samoin mun pitäis tsekata tutkimussessioden jutut tarkemmin Irmelin kanssa
9:39unnamedMinLii, kiitos ideasta, toteutetaan myös Afrikka -ryhmässä!
9:39unnamedunnamed oli Irmeli
9:39MinLii: :-) hei violetti Irmeli :-)
9:39Irmeli: Ollaan sekouksen jälkeen yhteydessä vaikka puhelimella
9:41MinLii: Rlabs innolla mukana
9:41Irmeli: MinLii, mikä on rlabsin tilanne kysyy heikki
9:41Toni Nummela: MinLii: Heikki pyysi olemaan suhun yhteydessä :) Millaista vuorovaikutusta teidän on tarkoitus järjestää? Kuvaa, ääntä, videota, vain tekstiä?
9:41Irmeli: ok HIENOA
9:41MinLii: oon ollut Twitterin kautta yhteydessä Lindaa
9:41MinLii: juu RLabs saa kyllä yhteyden - esim Skypen kautta
9:42Toni Nummela: Mutta onko se kuva vain ääni joka on tärkeä?
9:42Toni Nummela: vain=vai
9:42Irmeli: Afrikka -sessio on Studiossa, ei Stagella
9:42MinLii: Molemmat tärkeitä Rlabsin kanssa -olisi kiva jos voisivat esitellä uudet tilat, jossa toimivat, ja että nähtäisiin tiimiläiset
9:43MinLii: ON - kuka onkaan Studion stagemanager
9:43Irmeli: Kristiina Pääkkönen @kristiinameme
9:44Toni Nummela: MinLii: Kuvan kanssa on perinteisesti ollut ongelmia Skypessä. Varalla voitaisiin jopa tehdä niin että lähetetään molemmat Bambuseriin striimiä. Tässä saattaa olla vain viivettä sen verran että suora keskustelu on aika hankalaa varsinkin jos sitä on paljon.
9:44Vousa: Voisko joku kuvailla tämän päivän kierroksen siellä ja pistää jakoon? Olisi hyvää tietoa huomiseksi, täällä juuri paikkailen laukkuja.
9:44Helena: Komppaan Vousaa!
9:44MinLii: Toni - onko Kristiinameme ollut yhteydessä Africa session tekniikasta?
9:45Irmeli: Onko bambuser streami ok vai halutaanko still kuvaa, niitä on flickrisssä aika paljon jo
9:45Helena: Stream please
9:45Vousa: tai taltiointikin
9:45Vousa: jos pystyy toteuttamaan, ota video jos ei streami toimi
9:45Toni Nummela: MinLii: Ei ole.
9:46MinLii: Toni: Ok ... katsotaan, miten tehdään, kyselen mitä ovat käyttäneet aikaisemmin, ...
9:47Vousa: Toni: pitäiskö esiintyjien olla yhteyksissä sinuun vai hoitaako streamaajaheppu mikkien kiinnitykset jne ohjeistukset?
9:48Toni Nummela: Vousa: Mielummin streamaajaheppu. Hidastaa jos olen välikätenä. Luulisin. Fiiliksellä :)
9:48Vousa: jees, varaudu siihen että saa juosta esitysten alussa aina auttamaan ;)
9:48Toni Nummela: Vousa: Varaudun.
9:50MinLii: Helena - Design Factory layout on muuttunut sitten viime vuoden ja aula on nyt isompi ... onneksi
9:50Irmeli: aulassa on alkanut remppa, joka rajoittaa jonkin verran
9:50Helena: Hei hei, myyn muinakin aikoina!
9:51Helena: pe klo 9-10 ja klo 11-13.30 sekä klo 15-16 la klo 8-10 ja klo 11-13.30 sekä klo 15-16
9:51Helena: vai eikö teidän mielestä tarvitse enää iltapäivällä ja ennen lounasaikaa pitää auki erillistä tiskiä???
9:53Helena: kyllä se minulle sopii, pystyn osallistumaan ohjelmaan :D
9:53Irmeli: pidetään aamu ja ennen lounasta
9:54MinLii: ... Design Factory tuntuu muuttuvan koko jana - elävä tila :-D
9:54MinLii: ajan ... siis...
9:54Helena: Asia selvä, kiitos selvennyksestä!
9:55Helena: Kiva, mulle tulee enemmän aikaa osallistua :D
9:55Helena: Mä olen nopea rahastamaan :D
9:55Toni Nummela: DF:n Kartta lisätty riville 78
9:57MinLii: Kiitti Toni ... lisäsin respa mappi dokuun...
9:58MinLii: entä ne jatkot - onko niistä sovittu?
9:59MinLii: OK
9:59Irmeli: jatkot on rajattu sekouksen toimivallan ulkopuolelle, sanoo heikki
10:01Irmeli: no sit otetaan kuitenkin kantaa... fo

Discuss & brainstorm

Discussion is not allowed for anonymous users. If you have an account, please login.