This is a free Purot.net wiki
  • View:

7. suunnittelumiitti 12.4. Hiilikatu 3, Hki

Agenda

 

7. suunnittelumiitissä laaditaan projektisuunnitelmaa ja tapahtuman ohjelmarunkoa paperille ja aikajanalle. Jatketaan taskforcejen muodostamista ja vastuiden jakamista ja ottamista. 
 
Striiminkiä ja etäosallistuminen järjestetään. Twitterissä totuttuun tapaan #sometime2011.
 
Aikaisempaa tiedosta poiketen aloitetaan vasta klo 16.30.
 
@jpruohisto, 050-3572316
 
Ilmoittautuminen & osallistujat
 


Näytä suurempi kartta

Pöytäkirjamerkintöjä 1. osa

Paikalla: Janne Ruohisto, Annukka Blom, Pauliina Mäkelä, Oskari Niitamo, Oskari Uotinen, Irmeli Aro, Kurt Linderoos

1) Kertaus

Irmeli kertasi viime kerran palaverin asioita:
- ehdotettu kahta englanninkielistä keynote-puhujaa sekä trackejä egnlanniksi ja suomeksi
- työpajoja, ei luentoja, vaan yhteistoimintaa, kaikki on mahdollista, myös kulttuurilliset näkökulmat
- media task force = tallentava funktio vuorotellen englanniksi ja suomeksi
- vastuun jakoa, aikataulutusta
 
2) Ohjelmarunko
- Kurtin polkupyöräretki tilaisuuteen
- Entrance = rekisteröinti (nimikyltti, ohjelma, ohjeistukset), ei saa jäädä liian pitkäksi aikaa heilumaan, ohjataan muihin tiloihin, wc, narikka, ruokailu, lost&found-meeting point, miten selviät sometime2011-tapahtumasta
- rintanappi
 
- ohjaus oikeisiin tiloihin, kartta, nuoliopasteet tietyllä värillä, tietty väri vie tiettyyn tilaan, värikoodatut tilat
- Maria & Pauliina ottaa päävastuu rekisteröintitapahtumasta, mutta tehdään yhteisöllisesti nakkilista muista henkilöistä, jotka ovat apuna
 
- ensikertalainen Annukka Blom on poistumassa palaverista, hän kertoo, että kaikki on uutta ja jännittävää, kokeilee livestreamauskameraa Kurtilta, hän voisi tuoda tapahtumaan virkistystä ja kevennystä, naurujoogaa tarjottu :D
 
- ilmoittauneita otetaan n. 250 henkilöä, etänä loput
- ilmoittautumisessa kysytään, että onko mukana koko ajan vai pelkästään aamupäivän tai toisen päivän
- tapahtuman nettiyhteyksien nopeus ja tallennusmahdollisuudet menee etänä kokoukseen osallistuvien Toni Nummelan ja Eero Leppäsen selvitettäväksi, Media Task Force
- Oskari U. ja Heikki H. ottavat jälleen yhteyttä Magnetoon Nokian kautta
- Oskari N. ottaa yhteyttä omien kontaktiensa kautta toiseen yritykseen
 
- Rekisteröityminen on klo 9-10
- Heikki avaa tilaisuuden klo 10, jonka jälkeen olisi luvassa keynote-esitykset
 
Stage
Itseorganisoituva harjoitus - idea Dazzlelta, jota Kurt voisi kysyä tilaisuuteen käyttöön
Kalamalja - keskustelua kalamaljasta
Pidetäänkö tuolit tilassa?
Puhuuko esiintyjä tilan edessä vai väkijoukon keskellä/joukossa? Keynote voisi liikkua ihmisten keskellä, pois pönöttämisestä
250 ihmistä mahtuu tilaan
Kokemuksellista ja vuorovaikutuksellista
Tuolit ympyrään
Leirituli - istutaan lattialla, keskellä henkilö, joka puhuu
Seinustoilla tuoleja, joissa voi istua ja levähtää
Teipataan lattiaan ohjeistukset, rajataan tilat
Etäosallistujat eri kanavilta voisivat vaikuttaa keynote-puhujan puheeseen
Puhuja näkisi etäosallistujien kommentit helposti, ei selän takaa
PowerDome, rakennustelineistä istumahyllyjä, #a2ilta mainittu :D
Etäosallistujien eri kanavilta kertomat viestit tulisi saada jonkun henkilön ääni eli paikallaolija sanoa ääneen sopivaan hetkeen
Teemoitetut videoseinät
Riittääkö yksi videoseinä per tila, johon vedetään jonkun tietyn "huoneen" hashtagin sisältö eli #sometime2011Stage jne. 
Oppimistila, Irmeli ottaa vastuun
 
MeetingRoom, toinen kerros
Takapiruhuone, ei-suomalaisia henkilöitä mahdollisimman monesta eri maasta
Keskusteluja keskinäisestä arkiverkostoitumisesta, kielikysymyksiä
Pöydän ympärillä porukkaa
Useampi voi tehdä muistiinpanoja ja vaihdetaan lennosta muistiinpanot takarivistä pöytäriviin, saadaan vaihtelua
Omasta roolista korttipeli isoimmat pulmat/haasteet, jotka tulevat esiin, jokainen saa viisi tyhjää korttia ja kirjoittaa niihin pulmansa, jokainen ottaa yhden korttinsa ja ne laitetaan yhtä aikaa pöytään ja näistä muodostuu kokonaiskuva, esim. rahaa ei ole, tuplaamme toimintamme, olemme tehneet keksinnön jne.
Tästä tilanteesta tulee hässäkkä, jota yritetään selvittää tässä tilassa
Koitetaan saada ratkaista erilaisilla ideoilla nämä haasteet
Aikaa tarvitaan noin pari tuntia tauon kera, perjantai-iltapäivän aikataulutus, voisi loppua joskus klo 15-16
Kurt ottaa vastuun Takapirupaneelista, joka on vain yksi ohjelmanumero tässä tilassa
 
Studio
Taskubileet, noin 50 ihmistä mahtuu
Kalamalja, barcamp, videotaideteos yhdellä seinällä maisemaa
Loppuillan biletila
Oskari N. voi soittaa levyjä
 
Näitä tilavarauksia varten kannattaa tehdä oma wikitaulukko
 
Open space
Myös tilaa spontaanille jutuille :D Välitiloissakin voi syntyä myös omia juttuja. Voi olla myös ulkona
Barcamp pari tuntia lauantaina
 
Tekninen tukiryhmä ja järjestäjät tarvitaan selkeät tunnisteet / löytimet
Osa tukiryhmästä löytyy Media Task Forcesta
 
Piha-alue
- pihassa voi olla ihan pihalla
- torikahvila
- Annukan naurujoogaa ja Heikin chi kungia http://www.chikung.fi/
- tea party - performancea ja teetä ja kakkua
- Flash mob pihalla -> uusi idea alempana
- onko piha rajattu vai avoin?
- tarvitaanko portsareita? ei pitäisi tarvita portsareita
- yhteinen vastuu tiloista ja ihmisistä
- pihalle olisi vapaa pääsy, mediahuomiota, kameraryhmä ja toimittajat voivat tulla paikalle
- säätilat voivat rajoittaa pihatoimintoja
- speakers' corner voi olla pihalla
Oskari Niitamo on piha-alueen vastuuhenkilö
 
 
Venture Garage eri talossa piha välissä - Backstage
Yrittäjyysteema
Diilikontti, love hotel yrityksille, sovitut palaverit
 
Hissipuheita
Lyhyitä TED-henkisiä puheita
Verkostoitumistilaisuus yksi perjantaina, yksi lauantaina - Pauliina Mäkelä, Ilkka Sallinen
 
 
Kokoava vastuu tiloista
Visuaalisen ilmeen tiloille vastuuhenkilö -  Teemu Korpi
 
QR-koodi
 
EngineRoom
Pönötyshuone
Voi tehdä työtä
Työtila, saa bloggata, saa siiloutua rauhassa, ollaan suht'hiljaa
 
Tapahtuman yhteinen taideteos, flash mob, joka suunnitellaan sometimessä yhdessä, viimeksi oli facedown, nyt flash mob
 
Pauliina & Janne - alustava ohjelmarunko googledocsiin ensin, sitten wikitaulukkoon
 
Läppäreitä mukaan Sometimeen ja yhteyksiä eri puolille maailmaa netin kautta omien verkostojen kautta Skypessä, videochät
 
 
 

Pöytäkirjamerkintöjä, 2. osa

3) Vastuualueet - task forcet - projektisuunnitelma

- vastuualueita jaettu samalla, kun kävimme tiloja läpi
- projektisuunnitelma
- sponsoreiden hankinta tulisi aloittaa nyt
- painotuotteet
- tarjoilut
- rekisteröityminen
 
Todo/suunnittelua
Yleinen koordinointi
Tilat ja fasiliteetit
Ohjelmarunko
Tiedottaminen
Ilmoittautuminen
Vastaanotto ja opastaminen
Ruokailu ja tarjoilut (Oskari Niitamo ottaa alustavasti selvää, jos voisi saada catering-yrittäjän paikalle pihalle, voidaan myös Ystäväyrittäjilta kysellä)
Jatkot
Rintanapit
Sponsorointi
Maksut ja rahaliikenne
Tapahtuman nettisivut
- Janne kirjoittaa talteen tarkempaa suunnitelmaa
 
4) Ilmoittautuminen / Maksupolitiikka
- ehdotus: 25 euroa per päivä, yhteensä 50 euroa maksu
- ilmoittauminen deadline 27.5.2011
- eka tarjous catering-tarjoiluista, niin sitten näitä lyödään lukkoon
- maksua ei palauteta, vaikka peruu, voi ottaa toisen tilalle
- Keynote-puhujat tulossa kai ilmaiseksi
- budjetti pitää vielä laskea
- maksupolitiikka voisi ehkä mennä Intunexin tai Mobiroxin kautta, Janne juttelee Heikin kanssa
 
5) Tiedotus / viestintä
- 140 merkin tiivistys Sometimestä, jota voi lähettää joukoille
- tästä oli viimeksi Heikillä joku idea
- uusien mukaan tulo ollut hienoa
- tarvitaanko omaa webbisivua?
- paikalle tulee joka tapauksessa ne, jotka haluavat osallistua
- onko Sometime.fi sivustolle oikeuksia päivittää niitä?
 
6) Vastuutahot / Luvat / Sponsorointi
- kummiorganisaatio?
- yhdistys?
- yritys?
- Aalto-yliopisto?
 
 
7) Seuraava kokous
Tiistaina 26.4.2011 klo 9-11 MEMEgroupin toimistolla (Mannerheimintie 44 A)
 

Etäosallistujien chät-keskustelu

 

Pauliina Mäkelä: Intunexin toimistolla paikalla: Kurt, Irmeli, Oskari N., Oskari U., Pauliina, Annukka, Janne
 
Toni Nummela: Oliko se niin että vaan admin/kirjautunut henkilö saa videota tähän?
 
Toni Nummela: Nyt tuli Start My Webcam tohon :D
 
Oskari Uotinen: Janne on hostina jo.
 
Eero: Äänikin riittää paremman puutteessa
 
Pauliina Mäkelä: Hei Eero!
 
Oskari Uotinen: Moi Eerolle!
 
Eero: terve vaan, munko kuva siis näkyy?
 
Pauliina Mäkelä: :D
 
Pauliina Mäkelä: Jes, sun kuva näkyy hienosti :D
 
Eero: no mä paan sen pois
 
Pauliina Mäkelä: Täällä säädetään vielä koneita :D
 
Pauliina Mäkelä: Peukku!
 
Pauliina Mäkelä: Meillä on vappu!
 
Pauliina Mäkelä: Kurt kuvaa Bambuseriin :d
 
jpruohisto: toinen striimi mr @personaleu http://bambuser.com/channel/personaleu/broadcast/1573447
 
Oniitamo: jee, nyt alkaa nälkä taittua :)
 
Pauliina Mäkelä: Koitamme vaihtaa äänet toiselle koneelle
 
Pauliina Mäkelä: Viinirypäleet kuvissa, näemme Eeron näytöltö
 
Pauliina Mäkelä: Okei, äänet ei siis kuulu sinne, äsken oli joku ääni häikkä
 
Eero: Äänet kuului äsken, mutta niitamon kuvan mentyöä loppui
 
Pauliina Mäkelä: :D
 
jpruohisto: http://sometime2011.purot.net/7_suunnittelumiitti_hiilikatu_3_hki
 
Pauliina Mäkelä: Kirjoitamme agendaa fläpille
 
Pauliina Mäkelä: 1) Kertaus
 
Pauliina Mäkelä: 2) Ohjelmarunko
 
Pauliina Mäkelä: 3) Vastuualueet - task forcet
 
Pauliina Mäkelä: 4) Ilmoittautuminen
 
Pauliina Mäkelä: 5) Tiedotus
 
Pauliina Mäkelä: 5) Tiedotus / viestintä
 
Pauliina Mäkelä: 6) Vastuutahot / "Luvat"
 
Pauliina Mäkelä: Pöytäkirjamerkintöjä http://sometime2011.purot.net/7_suunnittelumiitti_hiilikatu_3_hki
 
Sanna: Hei Kaverit, etänä taas valitettavasti
 
Oskari Uotinen: Minä ainakin seurailen melko reaaliaikaisesti tätä kanavaa, joten etäilijätkin ideoita kehiin :)
 
Pauliina Mäkelä: Hellou!
 
Sanna: Hianoo =)
 
Toni Nummela: o/
 
Eero: mää oon joka paikassa
 
Pauliina Mäkelä: Etänä 6, Bambuserissa 6
 
Pauliina Mäkelä: :D
 
jatsi: Olen sekä Adoben järjestelmässä että Kurtin Bambuserissa. 
 
Sanna: Oliko studio englanniksi?
 
Sanna: ja mikä muu tila?
 
jatsi: Onko pihassa mitään "suojaa", jos sataa vettä?
 
Oskari Uotinen: Sorry, mä oon kans vähän pihalla, kun etäilly tähän asti. Vastaako Jannen kommentit Sannalle?
 
Sanna: joo on se musta huone
 
Toni Nummela: Tuottaako Media Task Force muuten matskua sekä englanniksi että suomeksi?
 
jatsi: Ilmoittautumisen osalta riittänee kysyä, kumpaan päivään aikaa osallistua, vaiko molempiin (jos kaksipäiväinen tapahtuma). 
 
Eero: MTF tekee matskua sillä kielellä kun ehtii ja osaa. Tallentaa ja striimaa
 
Oskari Uotinen: Kuuliko Toni Irmelin ajatuksen?
 
Toni Nummela: Entä jos tehdään promoa etukäteen?
 
Oskari Uotinen: Englantiahan se vois olla...
 
Toni Nummela: Luulen että pitää varautua suurempaan matskumäärään.
 
Eero: muistaakseni olis suht hidas
 
Toni Nummela: OK
 
Oskari Uotinen: Jep, hyvä :)
 
Oskari Uotinen: Otetaan asia puheeksi Heikinkin kanssa seur. kerralla.
 
Eero: Ei ne magneeton porukka ehdi jojka paikkaan
 
Oskari Uotinen: Onko Eerolla tarkempaa tietoa asiasta?
 
Eero: ei mutta jos suora tehdään niin kyllä ne varmaan ovat vain yhdessä paikassa ja toi tallenne oli ongelma
 
Pauliina Mäkelä: Lisättiin kohtaan 3. Vastuualueet myös projektisuunnitelma
 
jatsi: Nimikyltit, joihin nick?
 
Oskari Uotinen: Nimikyltit oli viimekskin, joten olis hyvä
 
jatsi: Ehdotan että helpottaaksemme järjestäjien elämää ihmiset saavat itse kirjoittaa nimikyltteihin mitä haluavat, joko nickinsä ja/tai oman nimensä, vai miten hoiditte homman viime vuonna?
 
@ordinare: moikka vaan kaikille! jatsi, viime vuonna oli rintanapit, joihin tusseilla kirjailtiin halutut tiedot.
 
Toni Nummela: Moikka ordis!
 
jatsi: Hyvä!
 
Pauliina Mäkelä: Lisättiin asialistalle kohta 7) Seuraava miitti
 
jatsi: Kurtin yhteys riittävän hyvä ainakin tänne. 
 
jatsi: Kätellään sisään tulevat kuten presidentinlinnassa 6.12 -> johdattaa heidät eteenpäin?
 
Toni Nummela: Jani Lilja ehdotti että jossain olisi infopiste johon voisi tuoda Task Forcelle muistikorttimatskua tuupattavaksi nettiin.
 
Eero: Joo mutta Toni tuo ei ole toimiva idea
 
Toni Nummela: OK.
 
@ordinare: Pauliina, joo ehdottomasti!!!!
 
Pauliina Mäkelä: Jes!
 
@ordinare: tarvitaan joo tosiaan apuvoimia ja juoksutyttöjä
 
@ordinare: voisko olla vuoroja?
 
@ordinare: viimeksi oli kivaa, kun oli ylimääräistä jengiä siellä respassa ja aina piti jonkun näyttää naulakkoa ja hakea juttuja tai etsiä joku käsiinsä
 
Eero: tulee nälä tuosta nakkilistasta, onko siellä ruokaa?
 
Toni Nummela: Nyt tuli toinenkin ordinare tänne :D
 
Pauliina Mäkelä: Ja nyt ne verkostoituu :D
 
@ordinare: ei ku sössii :D
 
Toni Nummela: Jokos päästään seuraavaan tilaan aulasta?
 
Sari: Hei vaan, sarisiikasalmi hengailee kuunteluoppilaana hetken :)
 
jatsi: Moi Sari ja tervetuloa!
 
Toni Nummela: Moi Sari! :D
 
jpruohisto: nyt ollaan stagella
 
jessesoininen: Jesse ihailee aktiivisia some ihmisiä! upeaa että teette duunia some meiningin etenn
 
jpruohisto: stagella keynotet
 
Eero: moi Sari!
 
jpruohisto: keynotejen jälkeen muttuu oppimislaboratioksi, eli oppimiseen liittyviä asioita
 
Pauliina Mäkelä: Moikka kaikille uusille etäosallistujille!
 
Sari: Kiitokset :)
 
Pauliina Mäkelä: Kirjaan muistiinpanoja tänne http://sometime2011.purot.net/7_suunnittelumiitti_hiilikatu_3_hki
 
@ordinare: jos ei laiteta tuoleja ollenkaan, vaan asento vapaa :)
 
@ordinare: leirituli!
 
Toni Nummela: Tää on aika radikaali, mutta mitä jos puhujan esitykseen voisi vaikuttaa etänä digikanavien kautta. Puhuja sitten poimii sieltä mitä haluaa.
 
jatsi: Komppaan teippiä. Tehdään "catwalk" stagesta about keskelle huonetta, 1.5 metriä leveä tai jotain. 
 
Sari Ervasti: Säkkituoli vaikea istua!
 
jatsi: Komppaan Tonia, niin interaktiivisuus toteutuisi paremmin kuin #A2ilta :ssa. 
 
Toni Nummela: Ei puhujan selän taakse sitten mitään bashaus-seinää! :D
 
Eero: #A2ilta mainittu!
 
Pauliina Mäkelä: :D
 
jessesoininen: Rakennustelineistä istumahyllyt ympyrä seinille. Pari tasoa. Mahtuu paljon jengiä. Niiden eteeen tuolit. Keskellä istujat.
 
Toni Nummela: Eero: Täähän menee hyvin. Mainittu on jo Hullut Päivät ja sitten #A2ilta
 
jessesoininen: Rakennustelineet voi modata
 
@ordinare: hyvä idea  jesse!
 
Toni Nummela: Ihmispyramidi!
 
Eero: thunderdome
 
jessesoininen: PowerDome rulez
 
jatsi: Voiko olla huoneessa toinen avustaja, joka antaa digikanavilta tulevalle tekstille "äänen" siten, että jaksottaa sen sopivaan kohtaan puhujaa?
 
jessesoininen: Hyvä Irmeli, teemoitettuja videoseiniä
 
jatsi: Tällöin puhujan ei tarvitse tuijottaa "seinää", joka on mahdotonta jos puhuu samaan aikaan. 
 
Oskari Uotinen: Hyvä pointti.
 
jatsi: Riittääkö yksi videoseinä per tila, johon vedetään jonkun tietyn "huoneen" hashtagin sisältö eli #sometime2011Stage jne. 
 
Toni Nummela: jatsi: Tiloja on etänä vaikeuksia hahmottaa, mutta katsotaan mitä tuosta saadaan. Jäi muhimaan :)
 
Sanna: Tai presentaation jälkeen keskustelu, jossa käydään läpi kommentteja
 
jatsi: Jos on vain yksi esitys menossa per kerta, niin hashtag = #sometime2011 , joka projisoidaan seinälle ja "puhuva pää" spiikkaa sen tarvittaessa puhujaa kunnioittaen?
 
jatsi: @Sanna Great! Jos vaikkapa 30 min. esitys, niin aluksi 15-20 minuuttia puhetta; sitten 15-10 interaktiivisuutta hashtag #sometime2011
 
irmeli: keskustelu kommenteista jälkikäteen myös ok, mutta pyritään aktivoimaan osallistumista jo esityksen aikana
 
Oskari Uotinen: Yhden #sometime -tagin alla voi olla myös muuta keskustelua, vaikka oliskin joku esitys menossa. Etäilijät tviittaa ihan yleisestikin.
 
Sari: Pahus, joutuu lähtemään, kiitos ja anteeksi pikkupiipahduksesta :)
 
Toni Nummela: jatsi: joo mä rupesin miettiin että voisiko olla esim pari tagia #sometime2011 #stage mut se voi olla monelle hankalaa. Haluutko liittyä muuten etätiimiin?
 
@ordinare: #taskubileet mainittu :D
 
Sanna: @jatsi: yleisöstäkin on helpompi huudella nimimerkin takaa =)
 
jatsi: Yksi hashtag tähän per tila, esim. #sometime2011Stage . Tällöin ei mene sekaisin yleisen #sometime2011 hashtagin kanssa. 
 
jatsi: Nimenomaan! Pyydetään yleisön kommentteja esityksen aikana myös Twitterin ja em. hashtagin #sometime2011Stage kautta. 
 
Sanna: Claro!
 
Toni Nummela: @Eero: Somepipo!
 
jpruohisto: haluaisiko joku vetää open space/barcampin organisointia?
 
jessesoininen: Open space meininkiä vois olla muutamiakin yhtä aikaa. Hienoa että tää on kehissä!
 
Eero: pitäkää yllä se hyvä työ! Häätyy lähtee kotii. Moro!
 
Oskari Uotinen: Moro Eero!
 
Toni Nummela: Eero: Moro1
 
jatsi: Moi!
 
Pauliina Mäkelä: Moikka Eero!
 
jessesoininen: Jesseltä moi Eerolle
 
@ordinare: hyvää kotimatkaa!
 
jpruohisto: heippa hei Eero!
 
Sanna: morot!
 
jatsi: Kiitos Kurt ja moi!
 
Sanna: Puolisot on aktivoitu= tiimi tuplaantui =)
 
@ordinare: telttaleiri ehdottomasti sinne pihalle!
 
Pauliina Mäkelä: Torikahvila :D
 
jessesoininen: Telttaleiriä kannatetaan
 
Toni Nummela: Mä siirryn kanssa bussiin. Yritän päästä mobiilina kiinni tähän. Ainakin viimeksi onnistui iPhonella, mutta sillä ei voi kirjoittaa samaan aikaan.
 
Oskari Uotinen: Moro Toni!
 
Toni Nummela: Tänks! Moro!
 
jatsi: Moi!
 
Sari Ervasti: Meikä:-) Organizator
 
jessesoininen: Jos meteli ei haittaa naapurustoa niin teltta vois toimia myös teltta (eiku tasku) biletykseen
 
Toni Nummela: Osa AV-porukasta löytyy varmaan jo ton Etä-Taskforcen kautta, mutta ei se mitään haittaa jos menee lomittain.
 
Oskari Uotinen: Akku loppumassa, jatkan livenä ilman konetta :)
 
jessesoininen: Nyt täytyy transponoida ittensä naapurin Emen mob-synttäreille. Kiitän jo etukäteen hienosta proggiksesta. 
 
Oskari Uotinen: Jatkuu kaiman virralla...
 
@ordinare: ja kertokaa nyt mitä tarkoittaa emergentti flash mob :)
 
jatsi: Selittäkää samalla se "kalamalja". 
 
jatsi: Kiitos, hyvä idea. 
 
jatsi: Maksavan asiakkaan tunniste = rintanapppi. 
 
@ordinare: just jatsin ajatuksen meinasin postata
 
@ordinare: jos siellä on kahvila, kahvilayrittäjä voisi olla iloinen, jos tulisi muitakin asiakkaita
 
@ordinare: ja oven viereen kyltti, että vain rintanapilla sisään
 
Sari Ervasti: Turvallisuuskysynykset ?
 
Toni Nummela bussi: Sari Ervasti: Tulkitsinko että ilmoitit halukkuutesi tehtävään? :)
 
@ordinare: jokaiselle tilalle oma väri
 
@ordinare: ja logo
 
@ordinare: vaikka
 
Toni Nummela bussi: Olisko Teemu Korpi kiinnostunut
 
@ordinare: maarit riikoselta voisi kysyä myös
 
@ordinare: maarit on tosi hyvä graafinen suunnittelija
 
Toni Nummela bussi: Joo symbolit jää paremmin mieleen
 
Toni Nummela bussi: plus värit
 
Teemu Korpi: Heippis!
 
Pauliina Mäkelä: Mahtavaa!
 
@ordinare: teemu :)
 
Teemu Korpi: Köötös köötös
 
Pauliina Mäkelä: Teemu, huippua :D
 
Oskari Uotinen: No, Teemu? Olisko kiinnostusta?
 
jpruohisto: sulle soviteltiin Teemu nakkia :)
 
Teemu Korpi: Roker
 
Oskari Uotinen: :D
 
Pauliina Mäkelä: Jes!
 
Toni Nummela bussi: Teemu on niin helppo :D
 
Teemu Korpi: Mä saan kyllä painosponssin sellaselle kohtuulliselle määrälle
 
jatsi: "Silent Room". 
 MathJax.Hub.queue.Push(["Typeset", MathJax.Hub, "container-sisalto4"]);

Etäosallistujien chät-keskustelu, 2. osa

 

@ordinare: oskari niitamon koneen mikki oli käytössä
 
Pauliina Mäkelä: http://sometime2011.purot.net/7_suunnittelumiitti_hiilikatu_3_hki
 
Oskari Uotinen: Korjataan...
 
Sanna: toimii
 
jpruohisto: tehdään sittenkin suoraan wikiin
 
Oniitamo 2: hyvä!
 
Sanna: taas
 
jpruohisto: ei scrumya
 
@ordinare: ok
 
Sanna: Onnea teemu!
 
@ordinare: taulukkoon voisi laittaa jo valmiiksi värit kutakin tilaa varten
 
Sanna: Minä kirjoitin anonyymi kommentin
 
Sanna: Mun täytyy lähteä
 
@ordinare: moikka sanna!
 
Sanna: Ottaisin mielelläni vastuuta vaikka juuri google huoneesta näiden casejen tiimoilta
 
Sanna: Oliko personal eu tulossa siihen myös?
 
@ordinare: chatroulette stagelle
 
@ordinare: :D
 
Teemu Korpi: Mitähän mä lupasin tehdä?
 
@ordinare: kaiken, teemu, kaiken
 
Teemu Korpi: No siitä tuloo sitte hyvä.
 
@ordinare: ilmaria käytettiin viimeksi ilmoittautumiseen, oskari
 
irmeli: sanna, personaleu on osan aikaa, joten ota vain se vastuullesi
 
Pauliina Mäkelä: http://sometime.wikispaces.com/
 
Sanna: Ok
 
@ordinare: 2 viikkoa ennen on hyvä
 
@ordinare: ilmoittautuminne
 
Oniitamo 2: Teemu nyt vaan sitä visuaalista tilakarttaa, ja siihen liittyen voisi speksata dokumentin jossa niiden tilojen konpetia voisi tarkentaa!
 
@ordinare: ja maksu varmistaa osallistumisen
 
Sanna: Terkut kaikille ja moro
 
Oniitamo 2: ...mua kiinnostaa tämä et jos pingaata mua niin voin tulla jeesaamaan kun on pystyssä
 
Oniitamo 2: (jotain)
 
irmeli: moro sanna
 
Teemu Korpi: Poika teki stop motion animaation, pitää mennä katsomaan :-) Over&Out
 
@ordinare: susanna vesterinen hoiti
 
@ordinare: rintanapit
 
@ordinare: ja maksua ei palauteta, vaikka peruu
 
Sari Ervasti: tuun sinne - hyväksyytekö vai ette
 
jatsi: @ordinare Komppaan tätä. Voidaan sanoa, että voi vaihtaa toisen kaverin tilalle samaan hintaan. 
 
@ordinare: joo, samaa mieltä
 
@ordinare: huutonetissä myydään mustanpörssin lippuja :D
 
Sari Ervasti: ei  - te maksatte mulle!
 
@ordinare: joo, sari, paljo haluut?
 
Sari Ervasti: olen valmiina - sovitaan hinta - just mistä pauliina puhuu- kyllä
 
@ordinare: mutta sponsoriasia pitäisi ratkaista asap
 
@ordinare: otetaanko ja millä systeemillä?
 
Sari Ervasti: mulla on 
 
@ordinare: että ehditään saada niitä
 
Sari Ervasti: eikö se ole asiantuntemusta- 
 
@ordinare: mutta nyt on 2 päivää!
 
@ordinare: haloo!!!!!
 
Sari Ervasti: mulla hygieniapassi
 
Sari Ervasti: ja alkoholipassi
 
Sari Ervasti: :-)
 
Sari Ervasti: Tulitöpassi
 
jatsi: Ehdotan ruokailun ulkoistamista pihalle jonkun yrittäjän hoidettavaksi. 
 
Sari Ervasti: heh
 
jatsi: En tunne Sari sinua, mutta haluatko oikeasti tehdä ruokaa 250:lle ihmiselle?
 
Sari Ervasti: mä en myy makkaraa
 
@ordinare: vaihtakaa mikki, nyt sen oskarilla
 
Oniitamo 2: Sari: Niin kerro!
 
Oniitamo 2: onnistuuko :)
 
jatsi: Hiljeni.
 
jatsi: Nyt kuuluu.
 
KristiinaMeme: Hyvä aika 26.4.
 
@ordinare: joo
 
@ordinare: oon
 
KristiinaMeme: joo
 
KristiinaMeme: aamu ok
 
KristiinaMeme: tervetuloa MEMEgroupin toimistolle
 
KristiinaMeme: :)
 
Oskari Uotinen: :D
 
Pauliina Mäkelä: Jee!
 
@ordinare: eli 9-11?
 
KristiinaMeme: Mannerheimintie 44 A
 
KristiinaMeme: MEMEn toimisto: http://foursquare.com/venue/7858149
 
jatsi: Osallistun silloin taas etänä. 
 
KristiinaMeme: Ehdin osallistua 5 min kokoukseen ja heti sain nakitettua itseni :) Hyvä sometimehuuma! :)
 
@ordinare: hyvä krisse!!!
 
@ordinare: ei voi olla 25 !!!!
 
@ordinare: 2 päivää!!!!
 
@ordinare: viimeksi 1 päivä maksoi sen 19
 
jatsi: Ehdottomasti sitova ilmoittautuminen ja maksu etukäteen, muuten käy niin että moni ilmoittautuu, mutta harva tulee (kokemusta). 
 
@ordinare: eka tarjoukset cateringista!!!!!
 
KristiinaMeme: Saa olla kalliimpikin
 
@ordinare: komppaan kristiinaa
 
Oskari Uotinen: 25 / pv?
 
@ordinare: kristiina, mihin sponssirahoja käytettiin?
 
@ordinare: jso ei tule sponsoreita, niin mitä jää saamatta?
 
jatsi: Yksi päivä esim. 25 e, kaksi päivää 40-45 e?
 
@ordinare: heikkki hallinnoin viimeksi ilmaria
 
@ordinare: siis hallinnoi
 
KristiinaMeme: sponssirahoja käytettiin viimeksi cmm. cateringiin, pinsseihin ja presnalin matkakuluihin
 
@ordinare: eli catering oli oikeasti kalliimpi kuin 19?/hlö
 
Sari Ervasti: Heh vieläkö te pohditte - hyvä Pauliina, mulla pätkii yhteys
 
Sari Ervasti: voi
 
KristiinaMeme: voi olla..tsekkaan
 
Sari Ervasti: hyvä kysymys
 
@ordinare: teemulla on
 
@ordinare: teki sivut
 
KristiinaMeme: ...mut tsekkaan ensin Marian rahakysymyksen
 
@ordinare: mutta me ei voida lähteä siitä, että kaikki saadaan ilmaiseksi
 
@ordinare: koska meillä ei ole mitään vararahastoa
 
@ordinare: eli sponsoreita pitäisi olla
 
jatsi: Osallistusmismaksusta: siis maksavatko osallistujat catering-pitäjälle ruokansa, vai tarjotaanko ruoka maksaneille osallistujille?
 
KristiinaMeme: Mun pitää pyytää MEMEn kirjanpitäjältä kuitit. Selvitän ne ja nettisivujen tunnukset ensi kerraksi, jos ok?
 
@ordinare: joo, jos viitsit kristiina
 
@ordinare: ja maksoiko ne kaikki sponsorit loppujen lopuksi?
 
Sari Ervasti: ottasin nuoret
 
@ordinare: heikki tietää varmaan lupa-asioista
 
jatsi: "Suljettu yksityistilaisuus"?
 
KristiinaMeme: Lupia ei tarvittu viime vuonna, se selvitettiin
 
Sari Ervasti: aik a paha
 
jatsi: Ehdotus rahan keräämisestä: jos ihmiset maksavat suoraan catering-pitäjälle, jolla pitää olla langaton maksupääte, niin helpottaa rahojen siirtämistä. 
 
jatsi: Tällöin osallistumismaksun määrää voi säätää. 
 
jatsi: Festareilla ruokaa on saanut about 6-10 e / annos riippuen siitä, miten iso nälkä on. 
 

Etäosallistujien chät-keskustelu, 3.osa

Sari Ervasti: :-)

 
jatsi: Pieni osallistumismaksu, joka kattaa "nappikulut" ym., jos osallistujat maksavat suoraan catering-pitäjälle haluamansa annoksen?
 
@ordinare: suostuuko catering-yritys tällaiseen?
 
jatsi: Mitä vähemmän meidän tarvitsee siirtää rahaa taskusta A taskuun B, sitä helpompaa -> halvempaa - > varmemmin 250 osallistujaa. 
 
@ordinare: randomimäärä syöjiä?
 
@ordinare: vaikka todennäköisesti kyllä 250 syö
 
jatsi: @ordinare Luulen että catering-yritys ehdottaisikin tällaista, jos otetaan joku, jolla on kokemusta katu- ja puistokaupasta. 
 
jatsi: Catering-yrittäjän listaan: osa saattaa olla vege, joten ei pelkkää "makkarapannua" (jota minä kyllä söisin). 
 
Oskari Uotinen: Sorry :) Mun uloskirjaus heitti teidät pihalle :D
 
Oskari Uotinen: Palaveer on päättynyt!
 
jpruohisto: :)
 
jpruohisto: hieppa!
 
@ordinare: kiitti ja heippa!
 
Pauliina Mäkelä: Heippuli!
 
Oskari Uotinen: Hieppa vaan :)
 
jatsi: Koska paikalle tulee tn. vain yksi catering-edustaja, niin hänellä täytyy olla sitten sekä vege- että lihavaihtoehdot paistolevyllään. Erikoisruokavaliojuttuja ei voida vaatia, eli vege ja liha. 
 
 

Discuss & brainstorm

Discussion is not allowed for anonymous users. If you have an account, please login.

Järjestin 7. suunnittelumiitin pöytäkirja- ja chatkeskustelumerkinnät oikeaan aikajärjestykseen.

Anonyymille tiedoksi, että kommentoin tätä jo jossain muualla päin purot.nettiä: http://sometime2011.purot.net/ohjelma#message_282

Ideaa studion "international cases"- osioon. Eli tänne on tulossa Etelä-Afrikkalainen R-Labs etänä, Personal EU (mitä tarkemmin?) + oikeita caseja ympäri maailmaa? Esimerkkejä käytännön caseista koskien vaikka meidän teemoja. Miltä kuulostaa? Teemoja koulutus, yrittäjyys.. ? Meillä on kaikilla varmasti kontakteja alan ihmisiin ympäri maailmaa. Voisimme ottaa esim. 20 minuutin videoyhteyksiä ko. maihin.
anonymous   (12.04.2011 17:24)